Erken doğan bebeğin bakımı

Erken doğan bebeğin bakımı
Yazar aGRaSif

Erken doğan bebeğiniz, zamanında doğan bebeklere göre daha fazla özen ve bakım isterler, dış dünyaya ayak uydurabilcek olgunlukta değildir. Akciğeri henüz gelişmemiştir, sindirim sistemi düzenli çalışmamaktadır. Bu ve buna benzer sorunlarla bebeğiniz anne karnı dışındaki hayat hazır olmadığını belli eder. Erken doğan bebeklerde en çok soluksuz kalma sorunu yaşanır. Uzun süreli ve şiddetli sarılıklarda erken doğan bebeklerin sorunlarıdır. Beyine yeterli oksijen gitmesi sağlanmazsa norölojik sorunlar ortaya çıkar. Yapılacak ilk şey ona anne karnındaki ortamın benzerini sağlamaktır. Buda anca kuvözlerde sağlanır. Erken doğan bebeğinizin bakımında şu 4 maddeyi asla unutmayın.

Enfeksiyonlardan koruma:
Erken doğan bebeklerin enfeksiyonlara karşı dirençleri çok azdır. Solunum yolu ile mikrop kapmaması için, yanına her gidenin temizliğine özen göstermesi gerekir. Hastalıklı kişilerin aileden bile olsa bebeğinize yaklaşmasına müsade etmeyin.

Isı dengesinin sağlanması:
Bebeğinizin ısısı 36 derece olmalıdır. Bulunduğu ortamın ısısı 32 ile 36 derece arasında tutulmalıdır. Bebeğiniz ne kadar erken doğmuşsa bulunduğu ortamın ısısıda o kadar yüksek olmalıdır.

Beslenmenin düzenlenmesi:
Erken doğan bebeğinizin ilk beslenmesi doğumdan sonra ilk 5 saat içinde başlanması gerekir. Eğer yutmayı beceremiyorsa, özel beslenme yöntemleri ile beslenir. Mesela damardan bir süre doktor beslenebilir. Erken doğan bir bebeğin ağırlığı 1500 gramın altındadır. Bu bebekler damardan yada mideye konan plastik sonda yardımı ile beslenir. Bu yöntemle anneden sağılan süt bebeğe verilir. Böylece bebeğiniz erkende doğmuş olsa anne sütünden mahrum kalmaz.

Oksijen verilmesi:
Bebeğiniz erken doğması sebebi ile akciğerleri gelişmediğinden solunum güçlüğü çekebilir. Bu durumda oksijen oranı%40’ı geçmeyen küvözlere bir süreliğine koyulması gerekir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz