Erkekte kısırlık nedenleri ve tedavi yöntemleri

Erkekte kısırlık nedenleri ve tedavi yöntemleri
Yazar aGRaSif

Kısırlık, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin karşılaştığı en büyük sorundur. Ülkemizde kısırlığın sadece kadınsal bir problem olarak gören ve bu yüzden hor görülen nice kadın var. Çiftler, çocuk sahibi olmak istediklerinde bu istekleri gerçekleşmiyorsa doktora beraber gitmeli, erkek ve kadın ayrı ayrı tetkiklerden geçmelidir. Kısırlık, kadınlar kadar erkeklerde de gürülür.

Erkek kısırlığının 3 önemli nedeni:

1- Sperm sayısında, hareketliliğinde ve yapısında nedeni bilinmeyen bozukluklar

2- Testislerden kirli kanı taşıyan damarların yetmezliği

3- Menide hiç sperm olmamasıdır.

Erkek kısırlığının tedavisi:

Kısırlık nedenine göre tedavi şekilleri değişmekle beraber, ilk başta dengeli beslenmeye yönlendirilir. Sigaradan uzak, antioksidan içeren besinler ya da E ve C vitamin hapı kullanımı özellikle spermde ki hareketlilik, yapısal bozukluk ve sayısı hakkında bilgi edinilmeyen vakalarda öngörülür. Yine aynı sebep kısırlık tedavisin de antiöstrojenler (klomifen sitrat), androjenler (testosteron), kortikosteroidler ve hareketlilik artırıcı ajanlar (Padutin, Kallikrein) sayılabilir.

İç çamaşırının rahat ve bol olması, düzenli egzersiz ve hareketlilik, dar pantalonlardan kaçınılması tedaviye destek amaçlı önerilerdir.

Tedavi için tercih edilen mevcut spermini kullanmak şeklindedir. Menide toplam hareketli sperm sayısı 10 milyonun üzerinde ise aşılama yapılabilir. Aşılama uygulaması tüp bebeğe göre basit, ucuz ama başarı şansı da düşük bir seçenektir; uygulama başına başarı şansı %15–17 civarındadır.

Erkek kısırlığın, gerçekte, en etkin tedavisi mikroenjeksiyondur. Kadının da genç olduğu ve yumurtalık kapasitesinin iyi olduğu durumlarda başarı çok yüksektir. Başarı böyle çiftlerde %60-70’lere kadar çıkmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz