Elma için gençlik ve güzellik iksiri diyebiliriz

Elma için gençlik ve güzellik iksiri diyebiliriz
Yazar aGRaSif

Bilindiği gibi Elma sağlık üzerinde bir çok faydası bulunduğu gibi cilt, saç ve güzellik bakımından bolca tüketmemiz gereken bir meyvedir.

Elma için gençlik ve güzellik iksiri diyebiliriz.  İçerdiği vitaminler ve içerdiği antioksidan sayesinde hücre yenilmesi sağlar ayrıca kanser oluşumunu engellemektedir. Özellikle Elma suyu Antioksidan bakımından daha güçlüdür.  Parlak bir cilt ve parlak saçlar için her gün bir adet elma tüketmeye özen gösterin. Yaratılan her meyvenin mutlaka insan için tamamlayıcı bir özelliği vardır.

Çoğu meyvelerde olduğu gibi Elma kabuğunun da sağlık için daha önemli içeriğe sahip olduğu bilinmektedir. Özellikle B1, B2 , C ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Bu vitaminler sayesinde düzenli bir tüketim sonrası pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu nedenden dolayı uzmanlar Elmayı özellikle tavsiye etmektedir. Elma insanların gereksinim duyduğu, Saç ve tırnaklar için gerekli biotin (vitamin H) ihtiyacını yüksek oranda karşılamaktadır.

Elmanın faydalarından bir kaçından bazı yöntemler ile faydalanabiliriz;

Gözaltı şişlikleri için elma ile bakım yapabilirsiniz. Elmayı ince ince dilimleyerek gözünüze koyup 10 dakika bekletin. Daha etkili olmasını istiyorsanız rendelenmiş patates ile bir miktar elma suyunu karıştırarak gözlerinize koyun ve 10 dakika kadar bekleyin. Beklerken hafif ılık bir havlu üstünü örtmeniz tavsiye edilir.

Elma Sirkesini yüzdeki  sivilceler için kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı sirkeye aynı oranda su ilave edin. Bir pamuk yardımıyla sivilce üzerine yedirin, Sivilce için oldukça faydalı olan elma sirkesi  cilde parlaklık kattığını göreceksiniz. Elma sirkesinin bir özelliği cildi gerginleştiren bir yapıya sahip olmasıdır.

Elma sirkesinin bir diğer faydası ise saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna yarım su bardağı elma sirkesi ekleyerek durulayın kepekleri yok eder ve saç parlaklık kazandırır.

Güneş lekeleri ve zararlı etkilerinden kurtulmak için Elma;

Güneş cilt için ciddi bir tehlike arz eder. Uzun süre güneşte kalmak cildi erken yaşlanmasına neden olur ayrıca yüzde melanin salgısı düzensizliğine neden olarak lekeler oluşturmaktadır. Bu tür durumlarda Elma tedavi edici ve koruyucu özelliğe sahiptir.  Rendelenmiş bir elmaya yarım yemek kaşığı kadar gliserin ekleyin karıştırın ve 10 dakika yüzünüzden beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Cildinize hava aldırıp güneşin olumsuz etkilerini azaltacaktır.

Son olarak şunu belirtmeliyim meyvelerin etkisi en güzel yiyerek ve düzenli tüketerek alabilirsiniz. Fazla aşırıya kaçmamak şartıyla hayatınızdan meyveleri eksik etmeyin.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz