Eklem kireçlenmesi nedir?

Eklem kireçlenmesi nedir?
Yazar aGRaSif

En sık görülen eklem romatizması olan ve halk arasında eklem kireçlenmesi olarak bilinen osteoartrit, eklem kıkırdağının ilerleyici harabiyeti ve kaybı ile karakterize bir hastalıktır. Eklem kireçlenmesi dünyada en çok görülen romatizmal bir hastalıktır.

Eklem kireçlenmesinin sıklığı yaşla çok ilgili olmasına rağmen genetik yatkınlık, kilo fazlalığı, bazı meslekler, spor dalları,doğumsal yada sonradan gelişmiş eklem bozuklukları, kas güçlüzlüğü, norolojik problemler ve bazı metabolik hastalıklar,erken ve şiddetli osteoartrit gelişimine neden olmaktadır. En sık ve en erken ortaya çıkan yakınma, ilgili eklemin yoğun kullanımından sonra oluşan ağrıdır. İlk zamanlarda hareketle artan ağrı biraz dinlenince geçer. Hastalık ilerledikçe ağrı daha az hareket ve istirahat halinde bile ortaya çıkar ve şiddetlenir. Zaman zaman eklemde hafif şişmeler meydana gelir, eklem sertliği, hareket zorluğu, boşalma, kitlenme görülür.

En fazla diz, kalça, omurga ve ellerde görülür. Hastalık genellikle yavaş ilerler, hasta az ve sürekli ağrıdan şikayet eder. Eklem kireçlenmesine bağlı yapısal değişikliği tamamen geriye döndürecek bir tedavı yoktur, fakat uygulanacak tedavilerle hastalığın ilerlemesi ve komplikasyonlar önlenebilir. Hastalığın evresine ve durumuna göre tedavi düzenlenir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz