Düşüğe neden olan hastalıklar nelerdir?

Düşüğe neden olan hastalıklar nelerdir?
Yazar aGRaSif

Genel hastalıkların başında, gebelikteki damar böbrek hastalıkları gelir. İlk belirtiler aşırı kilo alma, bacaklarda gece artan ödem ve baş ağrıları biçimindedir.

Gebelik, böbrek iltihapları, atardamar yüksek basıncı, kalp hastalıkları gibi önceden varolan böbrek ya da damar bozuklukları çoğunlukla açığa çıkarır ya da durumu ciddileştirir. Bunların yanısıra frengi ve şeker hastalığını da az da olsa düşüğe neden olan hastalıklardır.

Frengi geçmiştede düşükten sorumlu tutulur ama gerçekte düşüklerin ancak % 1- 1,5’i frengiye bağlıdır. Şeker hastalığının düşüğe neden olduğu yönündeki görüşler tartışmalıdır. Ama gebeliğin düşükle sonlanmasına yol açan çok sayıda atardamar yüksek basıncı hastalığı, bir şeker hastalığına bağlı olduğu kesindir.

Kalp hastalıkları gibi, özellikle enfarktüs ve kalp yetmezliği gibi başka hastalıklarda düşüğe yol açabilirler. Kan hastalıkları (kan kanserleri), verem ve bazı virüs hastalıklarda düşük nedeni olabilir. Virüs hastalıkları da ivegen dönemleri sırasında düşüklere yolaçabilirler.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz