Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi
Yazar aGRaSif

Hamilelik dönemi sonrası yaşanan ve % 80 oranında sıklıkta şikayet edilen konu ‘saç dökülmesi’dir. Hamileliğin bitiminden sonraki 3. ve 4. aylarda ortaya çıkan saç dökülmesinin 2 ayrı nedeni vardır.

İlk saç dökülme tipi genetik saç dökülmesidir.

Erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılan bu tip dökülmelere sahip kadınların, dökülen saçlarının geri gelmesi zordur. Bu dönemde başlanan tedavi saç kaybını geri getirmez. Önemli olan erkek tipi saç dökülmesine sahip anne adaylarının hamilelikte veya daha öncesinde teşhis konup, ilaç uyarıcı niteliğinde olan bakım ürünleri ile tedaviye başlamasıdır.

İkinci tip saç dökülmesi ise genetik olmayıp, her kadında görülebilecek saç dökülmeleridir. Nedenleri arasında, kansızlık, hamilelik döneminde yeterli vitamin alımı olmaması, anestezi ya da tamamen hormonal sebeplerden oluşur. Bu tip dökülmeler doğumdan 3 veya 4 ay sonra başlar. Büyük bir tedavi gerektirmez. Bazen kendi kendine geçen bu tip dökülmelerde bakım losyonları ile ya da vitamin/kansızlık eksikliği giderilerek saç dökülmelerin önüne geçilir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz