Diş gıcırdatma nedir? Nedenleri ve tedavisi

Diş gıcırdatma nedir? Nedenleri ve tedavisi
Yazar aGRaSif

Sabahları uyandığınızda belirgin olarak çene ağrısı çekiyorsanız ya da şakak ve yanak bölgelerinde kas ağrıları varsa ve dişlerinizde sızı var ise, tıpta Bruksizm olarak adlandırılan, toplumda ise diş gıcırtması adıyla bilinen rahatsızlıkla karşı karşıyasınız demektir.

Diş yapısındaki bozukluktan ötürü diş kapanmada oluşan çarpıklığın uykuda diş gıcırtmaya sebep olduğu bilinsede diş gıcırtma rahatsızlığının en belirgin nedeni stres. Psikolojik anlamda sorunlar yaşayan kişilerde görülen uykuda diş gıcırtma, bireyin kişisel olarak baskın olan bazı özellikleri ile de yaşanabiliyor. Örneğin aşırı sinirli, hassas ve titiz bir yapıya sahip olmakta bu tarz rahatsızlıkların ortaya çıkmasında etken rol oynar. Kişinin bu rahatsızlığı farketmesi, yakınlarının onu bu durumdan haberdaBirçok birey bu rahatsızlığı yakınlarının onlara söylemesinden sonra fark eder. Diş gıcırdatma tehlikeli bir durumdur ve bireyin dişlerinden oldukça rahatsız edici bir ses çıkar. Normal zamanda bu sesi çıkartması mümkün değildir.

Diş gıcırdatmanın dişlere verdiği zararlar:

– Dişlerin çiğneyici yüzeyinde aşınmalar olur.

– Diş minelerinde oluşan rahatsızlık diş boylarının kısalmasına sebep olur.

– Dişlerde kamaşma olarak bilinen, soğuğa karşı hassasiyet belirir.

– Ani diş sızlamaları gerçekleşir.

– Diş ve çene arasındaki bağlarda gevşemeler oluşarak diş sallanmaları ya da dökülmeleri görülür.

– Dişlerde kırılma ve diş eti çekilmeleri ortaya çıkar.

– Aynı zamanda ağız yaraları, baş ağrısı, çene ağrısı şakak ve yanak bölgelerinde de kas ağrılarına neden olur.

– Bu belirtiler diş gıcırdatmasının başlangıcından itibaren görülmeyebilir daha ileriki zamanlarda kişinin karşılaşabileceği problemlerdir.

Tedavi yöntemleri:

Diş gıcırdatmanın yol açtığı rahatsızlıkları ve kişinin diş gıcırdatmasına devam etmemesi adına “gece koruyucuları” olarak adlandırılan silikon içerikli diş plakları kullanılabilir. Genel anlamda faydalı olan bu plaklar bazı kişilerde tedavi sürecinde yeterli olmadığı saptanmıştır. Bu sebeple kişinin rahatsızlığının seviyesine göre ek olarak kas gevşeticiler, psikolojik terapi yöntemi, eksik dişlerin yerine protez tedavisi uygulanabilir aynı zamanda hatalı yapılmış dolgu ve kaplama varsa bunlarda yenilenebilir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz