Dinimizde israf ve haddi aşmak nasıl ifade ediliyor?

Dinimizde israf ve haddi aşmak nasıl ifade ediliyor?
Yazar aGRaSif

Aşırıya kaçmak, haddi aşmak veya nimetleri gerektiği yerde gerektiği ölçüde kullanmamak anlamına gelen israf dinimizce yasaklanan ahlaki davranışlardan biridir.

Harcamalarımız, zorunlu bir ihtiyacımızı veya yaşamımızı kolaylaştıran bir gereksinimimizi karşılamıyorsa israf ediyoruz demektir. Bir hadiste “kibre düşmeden ve israfa kaçmadan yiyin, sadaka verin ve giyinin” diye buyuran efendimiz(s.a.s)gururlanma ve gösterişe yol açacak tüketimin israf ediyoruz demektir. Bir hadiste “kibre düşmeden ve israfa kaçmadan yiyin, sadaka verin ve giyinin” diye buyuran efendimiz(s.a.s) gururlanma ve gösterişe yol açacak tüketimin israf olacağını belirtmiştir. Bilinçsiz tüketim sadece breysel ahlakı yozlaştırmakla kalmaz, toplumsal refahı ve huzuruda etkiler. Özellikle milli kaynakların fütursuzca tüketimi hem milli serveti hemde bunun için harcanan enerji ve zamanı zayi etmektedir.

Kur’an da “Hududullah” olarak ifade edilen bir takım ölçüler, kurallar ve sınırları dikkate almadan hareket eden kimse haddi aşmış sayılmakta ve kınanmaktadır. Kendine hakim olup Allah’ın koyduğu sınırları aşmayan, onun karşısında sahip olduğu konumun bilincinde olan,her işinde ölçülü ve dengeli davranan kimseler ise gerçek inananlardır. Yaratıcının belirlediği ölçülerin dışına taşmamaya çalışmak müminin kulluk görevidir. Mümin yemesinde, içmesinde, konuşmasında,vaktini kullanmasında, harcamalarında kısacası hayatının her alanında dengeli olmalı ve şu duayı dilinden düşürmemelidir.

“Ey Rabbimiz günahlarımızı ve işimizdeki israfımızı (taşkınlığımızı) bağışla..” (Al-i İmran 3/147)

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar