Çocuklarda kabızlığın nedenleri nelerdir?

Çocuklarda kabızlığın nedenleri nelerdir?
Yazar aGRaSif

Genelde iyi beslenmeyen ve yeterli lif almayan çocuklarda görülen kabızlık beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesiyle aşılacak bir sağlık sorunudur.

Çocuklarda yetersiz beslenme, uzamış kusmalar, aşırı inek sütü verilmesi, liften fakir gıdalarla beslenme kabızlığın en sık raslanan nedenlerindendir. Genel olarak makatın dolması veya boşalması sonucu oluşan problemler kabızlığa yol açar.

Bağırsaklardaki ve rektumdaki doğumsal yapı bozuklukları, kas ve sinir hastalıkları, şeker hastalığı veya hipotroiti gibi tüm vücut  sistemlerini  ilgilendiren  bazı  hastalıklar , sindirim sisteminin bazı özel hastalıkları ve kimi ilaçlarda kabızlık  nedeni olabilir.

Anne sütü alan yeni doğan bebeklerin günde 8-10 kez  altın sarısı renginde ve cıvık dışkılanması normaldir.  Bir haftalık bebekler  ortalama günde 4 kez kaka yaparken,bir yaşındaki çocuğun dışkılaması günde  ikiye kadar iner. Dört yaşındaki çocuklarda ise  yetişkinlerde olduğu gibi günde 3 defadan hafrtada 3 defaya değişebilir. Sağlıklı  bir ç ocuğun iki veya üç günde bir kez zorlanmadan kaka yapması kabızlık değildir.

Kabız olan çocuğun genel fizik muayenesinin yanısıra anüsün görünmesi, varsa fissür denilen çatlaklarınsaptanması ve rektumun tuşe ile incelenerek dışkı tutulmasının olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Bu gibi incelemeler çoğu durunda kabızlığın  nedenleri hakkında  önemli  bilgiler   edinilir  ve  tedavinin şekli planlanır.  

Çocuklardaki kabızlık tedavisi  için  diyetle  yeterli sıvı,  yeterli kalori ve yeterli posa alımının sağlanması gerekir. Yeterli lif alamayan çocuklara özel hazır lif içeren ürünler verilmelidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz