Çocuklara cinsellik nasıl anlatılır?

Çocuklara cinsellik nasıl anlatılır?
Yazar aGRaSif

Anne baba oldunuz ve çocuğunuz öyle bir yaşa geldi ki, cinselliği keşfetmek için sabırsızlanıyor, sorular sormak için her hamle attığında etraftan gelen tatlı gülümsemelerle cinsellik hakkındaki merakı ve hevesi daha da artıyor değil mi?

Sizler bilinçli davranmak ve hata yapmak istemiyorsunuz. Kaldı ki, bu konuda yanlış ve sapkınca bilgilere ulaşması bu kadar kolay olan bir dönemdeyken tedbirli olmak istiyorsunuz. Bunun için başlamanız gereken nokta, kendi çocukluğunuzu düşünmek olacaktır. Beraber düşünelim, aileniz modern görünümlü olsa bile sizin de evinizde cinsellik konuşmak ayıp değil miydi? Anne oldunuz , çocukken anneniz size neler öğretti, baba oldunuz babanızla kızlara hissettiklerinizi anlatabildiniz mi? Cevap hep eksik bilgiler ve hayırlar oldu demi? Bizler şu açıdan biraz daha şanslıydık, bizim çocukluğumuzda sapkınca görüntülerin olduğu internetimiz yoktu.

Peki, şimdi siz anne baba olarak nasıl davranmalınız, çocuğunuza cinsellik nasıl anlatılmalısınız?

– Çocukluktan ergenliğe geçişte çoğu soruları ile bu merakı ortaya koyar ve soruları peşpeşe sorar. Eğer soru sormuyorsa anne ve babası tarafından çocuklara cinsellik hakkında eğitim verilmelidir.

– Bebeklikte başlayan kendine dokunurak keşfetme hissini, biraz daha büyüdüğünde de devam ettirir. Bu durum anne babayı endişelendirse de gayet doğaldır, kısıtlamayın.

–  Çocuklarda cinsel kimlik 3-4 yaş aralığında başlar.  Çocuğun, kız veya erkek olduğunu fark edip cinsiyetini kabul etmesi, bedenini tanıması sayesinde olur. Bu dönemde, kız-erkek ve çocuk-yetişkin vücudunun farklılıkları çocuğa anne ve babası tarafından anlatılmalıdır.

–   Çocuğun karşı cinsten arkadaşına dokunması veya onunla daha yakın olmak istemesi normaldir ve gerçek anlamdaki cinselliği içermez. Bu davranışlara yönelik olarak anne ve babanın aşırı tepkiler vermesi, çocuğun utanmasına ve duygularını gizlemeye başlamasına sebep olacağından yanlıştır.

– Genelde okul öncesi çağdaki çocuk ‘ben nasıl oldum?‘ sorusuna verilecek cevap  ‘Annedeki yumurta babanın küçük tohumu ile bir araya gelir ve anne karnına yerleşir’ cümlesi ile cevap vermek uygundur. Bu anlatımla birlikte, hamile bir kadının bebeği vücudunda nerede taşıdığını ve zaman içinde bebeğin nasıl büyüdüğünü gösteren resimler kullanılabilir.

– Anne ve babayı çocuğun cinsel davranışları arasında belki de en çok endişelendiren konu mastürbasyondur.  Mastürbasyon, tanı kitaplarında psikolojik bir problem, psikopatoloji olarak yer almaz. Ancak bu durum, aile içinde çocuğu etkileyen bir problem olduğunun sinyalidir.

– Anne ve babanın endişelenip çocuğa kızması veya çocuğun davranışını engellemeye çalışması durumu kötüleştirebilir. Doğru olan ilk yaklaşım, mastürbasyonu görmezden gelip çocukla daha fazla vakit geçirmek, onunla oyun oynamak, resim yapmak, gezmek ve sohbet etmektir. Eğer işe yaramıyorsa ve çocuğun mastürbasyon yapma sayısı giderek artıyorsa, bir psikologdan uzman desteği almak doğru bir karar olacaktır.”

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar