Çocuk hastalıkları

Çocuk hastalıkları
Yazar aGRaSif

ÇOCUK HASTALIKLARI (Difteri,boğmaca,çocuk felci,kızamık.su çiçeği)

Çocuklarda görülen difteri, boğmaca, çocuk felci, kızamık ve su çiçeği gibi hastalıkların belirtileri ve nedenleri nelerdir? öğrenelim..

DİFTERİ: Çok bulaşıcı bir boğaz enfeksiyonudur. Boğaz,deri,deri,kalp ve mekezi sinir sistemi,hastalık sırasında tutulum gösterir.Genellikle 5 yaşından büyü çocuklar,gençler ve erişkinlerde görülür.Boğaz ağrısı hafif derecede ateş,boyun lenf bezlerinde şişme erken dönemde görülen belirtilerdir.Geç dönemde ise hava yolunda tıkanma ,solunum güçlükleri,terleme,kan basıncında düşme,nabız alınmaması,deride soğuma görülür.Hastalık etkeni bir bakteridir,vücuda boğaz ve bazen deri yoluyla girer. Kuluçka dönemi 5-9 gündür. Bakteri çeşitli toksinler üretir, bu zehirler çocuğun kalbine, merkezi sinir sistemine ve diğer organlara yayılır. Kötü beslenme koşulları,toplumda salgınların olması,kalabalık yaşam koşulları ve aşıların eksik olması risk faktörlerini oluşturur.Beslenme ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve en önemlisi difteri aşısı ile bu hastalıktan korunulabilir.

BOĞMACA: Bronşların ve akciğerlerin,ciddi bulaşıcı bir hastalığıdır.Tüm dünyada yaygın aşılama ile hastalığın sıklığı azalmıştır,çocuklarda daha sık görülür.Erken dönemde burun akıntısı,kuru öksürük ve hafif ateş görülür,öksürük daha sonra balgamlı hale gelebilir.Daha geç dönemde dakikalarca süren ciddi öksürük nöbetleri gelişir.Öksürme nöbetleri sırasında oksijensizliğe bağlı olarak morarma görülür,bu eforlu öksürük atakları sonunda çocuk zorlu bir şekilde nefes alır,ishal kusma ve ateş görülür. Etken bir bakteridir,hastalık doğrudan temas ve havadaki damlacıkların solunması ile bulaşır.Kuluçka süresi 5-7 gündür,aşılanmamış kişiler risk altındadır.Kış sonu ve ilkbahar başında salgınlar oluşur,kalabalık ve hijyenik olmayan yaşama koşulları risklidir.İki aylıkken başlanılan aşılama ile korunma sağlanır.

ÇOCUK FELCİ: Hastalığın etkeni aynı adı taşıyan bir virüstür.Mikroplu dışkı ile kontamine su ve besinlerin alınması,kalabalık ortamlarda havaya yayılan mikropların solunması yoluyla bulaşır.Hiç bir belirtisi olmaksızın geçilileceği gibi bazı çocuklarda hafif ateş,baş ağrısı,kas ağrıları,kusma ve bulantı gözlenir.Bazı çocuklarda ise kalıcı felçler meydana gelir.Kaslar sert ve kasılmış durumda değil,tersine gevşektir,buna yumuşak felç adı verilir.Ancak bu felç durumuna his kaybı eşlik etmez.Çocuk felcine karşı günümüzde iki değişik aşı kullanılmakta,inaktif çocuk felci aşısı ve oral çocuk felci aşısıdır.İnaktif çocuk felci aşısı ölü bir aşıdır ve kas içine enjeksiyonlauygulanır.Oral çocuk felci aşısı canlı bir aşıdır ve ağıza damlatılarak uygulanır.

KIZAMIK: Daha ziyade 3-10 yaşları arasında görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde morbilli denilen bu hastalığın nedeni, bir çeşit virüstür. kızamıklı hastanın tükürük damlacıkları aracılığı ile sağlamlara da bulaşır. Bu nedenle, kızamık lekeleri kaybolduktan sonraki 10 gün içinde de hastayı, sağlıklı kimselerle görüştürmemek gerekir. Hastalık mikrop alındıktan sonra 10 gün içinde orataya çıkar. Hastanın gözleri kızarır, burnu akar, hapşırır, öksürür. Ateş yükselir. Baş ağrılarından şikayet eder. Kuvvetli ışıktan rahatsız olur. Bu belirtilerden aşağı yukarı 4 gün sonra küçük kırmızı ufak lekeler görülmeye başlar. Bunlar grup halindedir. Bu dönemde dudaklarda kuruluk ve dilde paslanma dikkati çeker. Bir süre sonra da kızamık lekeleri yüzün her tarafına,boyuna,göğse,kollara,karına ve bacaklara yayılır.bu 3-4 gün devam eder sonra ateş yavaş yavaş yada birden düşerek belirtiler kaybolur.Kızamık geçirenler bağışıklık kazanıp bir daha kızamık olmaz ayrıca 2 yaşında yapılacak olan kızamık aşısı ile de bağışıklık kazanılır.

SU ÇİÇEĞİ: Hemen her yaştaki çocuklarda sık görülen döküntülü hastalıklardan birisi olan suçiçeği, döküntü dışında ateş, hafif baş ağrısı, iştahta azalma ve halsizlik ile kendisini belli eder. Sağlıklı çocuklarda çok daha hafif seyreden hastalık, aşı ile önelenebilir.Suçiçeği, varicella virüsünün neden olduğu bir bulaşıcı hastalıktır. Tek enfeksiyon kaynağı insandır. Daha çok okul çağında görülmekle birlikte, her yaşta görülebilir. En iyi bilinen bulgusu döküntüdür. Döküntü, başta ve sırtta başlar, 3-4 gün içinde hızla yayılarak tüm vücudu kaplayabilir.

Döküntünün 3 evresi vardır;

» Önce küçük kırmızı, kaşıntılı kabarcıklar oluşur,

» Ardından her bir kabarcığın içi şeffaf bir sıvıyla dolar,

» Kabarcıklar büyür, kabuklanır ve dökülür.

Her bir kabarcık kabuklanıncaya kadar çocuk bulaştırıcıdır. Bu da, döküntünün başlangıcından itibaren yaklaşık 10 günlük bir süreye karşılık gelir. Döküntünün, saçlı deride, ağız içinde ve genital organlarda da çıkması, çocuğu çok rahatsız edebilir. Döküntü dışındaki bulguları şöyle sıralayabiliriz: Ateş, hafif baş ağrısı, iştahta azalma, halsizlik. Kimi çocuklarda suçiçeği çok hafif seyreder ve hastalık süresince çocuk kendini çok iyi hisseder.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Çocuk hastalıkları"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
biRsu
Ziyaretçi
biRsu

oyyy cocukların hastalıgı kadar bır anneyı rahatsız eden sey yoktur ben olsamda onlar olmasa derdım bebekken :))) bırde ıstahsız yemeyen bebekler ne zordur bakımları ALLAHIM sana sukurler olsun :))

flower
Ziyaretçi
flower

evet bebekler hasta olmasın, bir de konuşup dertlerini anlatamaıyor minikler ağlayıp duruyorlar, ailelerin belirtier konusunda hassas olması lazım, erken teşhis herzaman önemli

wpDiscuz