Çıplak gözle kara bakmanın sakıncaları nelerdir ?

Çıplak gözle kara bakmanın sakıncaları nelerdir ?
Yazar aGRaSif

Hemen herkes kışın gelmesini ve karın yağmasını dört gözle bekler, kar altında yapılan romantik yürüyüşler, yada camdan karın yağışını izlemek insana farklı huzur verir ancak saflığın ve masumiyetin simgesi haline gelen karın gözleriniz için bir tehlike olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Uzmanlar karlı havalarda güneş gözlüğü takmadan dışarıya çıkmanın ve koruyucu gözlük olmadan kar sporları yapmanın “kar körlüğü” ne davetiye çıkardığını söylüyor.

Kar körlüğünün güneşten gelen ultraviyole ışınlarının kar yada buzla kaplı alanlarda yansıyarak cilt yanığı gibi gözün kornea tabakasında sel çatlamalar oluşur. Kar körlüğünün belirtileri şunlardır; ilk belirtisi gözde kum tanesi varmış gibi batmalar oluşur, rahatsızlık, ağro, ışığa karşı aşırı derecede hassaslaşma olur ve gözden sürekli yaş gelir.

Göz kapakları istemsiz kasılır ve görme azalması yaşanır. Kar körlüğü etkisini bir kaç içersinde kaybeder. Tedavi için yapılması gerekenler; önce tuzlu suyla göz yıkanir ve yoğun gözyaşı tedavisi yapılır. Göz pansumanla kapatılır, yada göz kapaklarının üzerine soğuk kompres uygulanır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz