Çevreci yaşam için pratik fikirler

Çevreci yaşam için pratik fikirler
Yazar aGRaSif

Hem enerji tasarrufu yapmak hemde çevreye karşı duyarlı yaşamak çokta zor değil , bunu sağlamak için çok basit ve pratik çözümlere bir göz atalım..

Naylon poşet kullanmaktan vazgeçin; çünkü doğal yaşam ortamlarına zarar verirken üretim sürecinde suyu tüketip göl ve nehirlerin akış rejimlerini bozuyor. Naylon poşet yerine geri dönüşümlü poşetler yada bez torbalar kullanın.

Floresan ampullleri tercih edin; çünkü bu yöntemle enerji tasarrufu yapar daha az para harcamış olursunuz.

Çamaşırlarınızı kaynar suda yıkamayın; çamarıslar soğuk yada ılık suylada iyi temizlenebilir.Sıcak suyun maliyeti soğuk suya nazaran dokuz kat daha fazladır.Çıkmayan yağlı lekelerde sıcak su kullanın. Soğuk suyu tercih ederek karbondioksit gazlarının atmosfere yayılmasını engelersinzi.

Aşırı sıcak suyla yıkanmayın; şofbeni 60 dereceye ayarlamak yeterli olacaktır, böylece hem cildinizi koruyacak hemde elektrik faturanızı yüzde 10 azaltmış olacaksınız.Şofbeni kısarak  boruların korozyondan aşınmasını engellemiş olursunuz böylece karbondioksit emisyonunu azaltmış olursunuz.

Haftada en az bir gün vejeteryan beslenin; çünkü kalbiniz başta olmak üzere sağlığınıza sayısız fayda sağlarsınız.

Çamaşırlarınızı ipe asarak kurutun; kurutma makinesinde kurutmak yerine eskiden yapıldığı gibi ipte kurutmak hem enerji tasarrufuna hemde çamaşırların daha geç eskimesine neden olur.

Suyu yavaş akıtın; suyu az akıtarak hem sudan tasarruf hemde enerjıden tasarruf etmiş olursunuz.

Bulaşıkları makinede yıkayın; Bulaşık makineleri daha az su harcayarak çok daha iyi temizlik sağlar.

Toplu taşıma araçlarını tercih edin;küresel ısınmayı tetikleyen en önemli faktörler arasında araç egzozlarından yayılan karbondioksit emisyonları bulunuyor. Benzin fiyatlarının sürekli arttığı bu ortamda toplu taşıma araçlarını daha sık kullanarak çevreci bir yaşam tarzını benimseyebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz