Botoks nedir, kimlere ve nasıl yapılır?

Botoks nedir, kimlere ve nasıl yapılır?
Yazar aGRaSif

Botoks, son yıllarda tüm dünyada yüz estetiğinde yaygın olarak kullanılan ve ameliyatsız gençleşme sağlayan bir estetik operasyon şeklidir.  Botoks, kişinin iki kaş arası, alın ve göz kenarlarındaki çizgilerden, 20 dakika gibi kısa bir sürede kurtulmasını sağlıyor.

Aşı iğnelerinden küçük iğnelerlecilt altına zerk edilen bu toksin, sinir uyarılarını bloke ediyor ve kasta artık fonksiyonel hiçbir kasılma oluşmuyor. Böylece özellikle iki kaş arasında sert ifadesi olan kişi, bu  sevimsiz ifadeden kurtuluş oluyor. Anca botoxun uygulanacağı bölgenin çok doğru seçilmesi şart. Doğuştan ya da sonradan oluşmuş kas hastalıkları olanlara ve hamilelere uygulanmayan bu yöntemde ilaç enjekte edildiği yerde etkisini gösteriyor.

Botoxun zararlı etkileri yerin iyi tespit edilmemesinden doğuyor. Uygulama yanlış olarak en çok görülen problem, gözkapağı düşüklüğü. Böyle durumlarda, kasın yeniden eski halini alması bekleniyor. Yurtdışından ithal edilen botox, açıldığı gün tüketilmek zorunda. Bu nedenle de biraz pahallı bir uygulama sayılabiliyor.

Pek çok ünlü estetik cerrahı, kasları felç eden bu ilacı kullanmamayı tercih etse de, kullananlar da az değil. Unutmayın ki botox etkili ancak kalıcı değildir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar