Bir toplum için kültür neden önemlidir

Bir toplum için kültür neden önemlidir
Yazar aGRaSif

Günümüzde en önemli kavramlardan birisi olarak kültür diyebiliriz. Kültürün önemli olmasının nedeni yüzyıllar boyunca süregelen bir kavram olmasın dan kaynaklanmalıdır. Üretme, ekip biçme anlamında Latince tabanlı kelimedir.

Kültür, geçmiş dönemde adına irfan denilen bir anlamı da ifade etmektedir. Geçmiş dönemin bir anlatımı olan kültür şimdiki zamanın açıklanmasında yardımcı olmaktadır.
Kültür için en iyi tanımı yaşama tarzı açıklama hakkı denilmektedir. Kültür ile medeniyet birlikte açıklanan işlemdir. Ülkemizde Ziya Gökalp bu iki tanımlanmasında büyük farklılıklar oluşmamaktadır. Bir başka ifade ile irfanın kaybolmadığında her şey yoluna gidecektir. Kültür bir insanı ve milleti ayakta tutan temel taşlardan birisidir. Yani kültürel bir geçmişe sahip olan bir millet geleceğe sağlam adımlarla atmaya başlayacaktır. Kültür bir halka ait yaşama tarzı denilmektedir. Kültür üzerine sayısız birçok örneklem vardır.

Bir milletin sahip olduğu her şeyi kültürümüze sahip olmaya dayandırmak pek de yanlış olmamıştır. Yapılan her şey öncelikli olarak kültürümüze dayanması ile yapılan işlerle oluşmaktadır.
Kültürel mirasımız gün geçtikçe artık göstererek her alanda başarılarımız olarak temellerimize dayandırmakta fayda vardır. Kültürümüzü önemli tarih adamları ile Atatürk ile şekillendirmeye atalarımızın desteği ile oluşmaya başlamıştır. Hepimiz Türk kültürü denilen temel sayesinde ayaklarımız altında durmaktayız. Bu sahip olduğumuz kültür ile yatıp kalkma, yürüme, konuşma becerimizi tüm etmenlere kültüre dayandırmamız gerekmektedir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz