Besmelenin anlamı nedir? Hikmetleri nelerdir?

Besmelenin anlamı nedir? Hikmetleri nelerdir?
Yazar aGRaSif

Besmele olarak adlandırılan “Bismillahirrahmanirrahim” cümlesi ” esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla başlarım” demektir.

Müslüman olan bir insan yapacağı bütün meşru işlere bu cümleyle başlamalıdır. Besmele Allah a güvenmenin, ona teslim olmanın,ondan yardım dilemenin, ona sığınmanın ifadesidir. Mü’min her hayırlı işinde sadece Allah’ ın yardımına güvenir onun rahmetini umar, çünkü; her şeye hayat veren Allah’tır, herşey onun iradesiyle başlar ve yine onun irdesiyle son bulur.Her başlangıç, her hareket, her yöneliş onun dilemesi ve takdiriyle meydana gelir.

Bu sebeple her meşru işe onun adını anarak başlamak Müslümanın temel hedefi olmalıdır. Müslüman kişi mabedine, evine, işyerine girerken; sözüne, konuşmasına, dersine başlarken, bağında bahçesinde, bürosunda ve işyerinde çalışırken Besmeleyi terennüm etmeli, onu bir hayat tarzı haline getirmelidir. Allah işine Besmeleyle başlıyanların işini kolaylaştırır. Besmelesiz başlanan işten beklenen sonucu elde etmek zorlaşır. Sevgili Peygamberimiz” Besmele ile başlanmayan her önemli iş sonucsuz kalır.” buyurmakla bizleri bu konuda uyarmıştır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz