Bebeklerde Gıda Alerjisine Dikkat

Bebeklerde Gıda Alerjisine Dikkat
Yazar aGRaSif

• Bebeğinizin mama yaşı geçti ve ona proteinli gıdalar vermeye başlayacaksınız.Ailenizde gıda alerjisi geçmişi sizin için bir işaret olsun.

• Alerjik ailelerden gelen bebekler, süt, protein, yumurta, buğday, balık, tohum ve çekirdeklere tepki gösterebilirler.Bu tip besinlere riskli grupta olan bebeklere bir yaşından sonra başlamakta fayda vardır.

• Yumurta bebek için çok gerekli olan bir besindir.Eğer ailede alerji geçmişi yoksa bebeğe bu besini yedinci ayda vermeye başlanmalıdır.Tabi buda diğer besinler gibi ufak miktarlarda verilip hergün azar azar artılarak verilir.Bebeğinizin yumurtaya alerjisi olup olmadığını anlamanız için 2 yada 3 hafta kadar gözlemlemeniz gerekmektedir.Alerrjik durumlar bebeklerde ilk beslenmede çıkabilceği gibi bazen de 2 yada 3 haftada da belirti verebilir.

• Balık ta yine alerjik tepki verebilecekleri besinler arasındadır.Balıkta ayrıca yüksek oranda doğal kimyasal bileşikler vardır.Buda bebeğin tepki vermesine neden olcaktır.Bu yüzden bebeğe bu besinleri 2 yaşına geldikten sonra vermekte fayda vardır.

• Fındık, ceviz, badem gibi tohumların ise 7 yaşında verilmesi tavsiye edilir.

• Bebekler Allah’ın bizlere verdiği en mükemmel mucize.Onları dünyaya getirmek ve büyütürken özenli olmak bizlere düşen görevdir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
flower
Ziyaretçi
flower

bebeklerde gıda alerjisi olmasın diye demekki öyle ne bulsak yedirmemeliymişiz