Bebek sahibi olmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler

Bebek sahibi olmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler
Yazar aGRaSif

Bebek sahibi olmak, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek her çiftin ortak isteğidir. Anne baba olmak büyük sorumluluklar içeren aynı zamanda gerçek mutluluğun anahtarıdır. Evinize yeni bir üye katmaya karar verdiğiniz andan itibaren, sağlıklı bir hamilelik ve bunun sonunda sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorsanız planlı davranmanız gerekiyor.

Bebek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler:

– İlk olarak yapmanız gereken Kadın Doğum uzmanı ile irtibata geçmek olacaktır.

– Jinekoloğuzun muayenesinde gebelik esnasında sorun yaratabilecek bazı durumların erken tanısı mümkün olacaktır. Doktorunuzun özellikle açlık kan şekeri ve tiroid fonksiyon testlerine baktırması erken doğum ya da düşük tehlikelerini ortadan kaldıracaktır.

– Hamilelikte riskli olan bazı enfeksiyon hastalıklar vardır. Kızamıkçık gibi hastalıklar anne karnındaki bebeği etkileyen ve bebeğin anormal doğmasına neden olur. Bunun için gerekli testlerin yapılması şarttır.

– Öncelikle anneyi etkileyen demir eksikliği beslenme yetersizliğinden olur. Hamile kalmadan önce kan sayımını yaptırıp gerekiyorsa demir takviyesine başlayın.

– Gebelik öncesi muayenede rahim ağzı kanseri taraması amacı ile smear alınması gerekmektedir.

– Hamilelikte anne adayının kilosu bebeğin gelişimi için önemlidir. Hamile süreci öncesinde anne adaylarının ideal vücut ağırlıklarına inmeleri ya da çıkmaları uygun olacaktır.

– Sigara kullanan bir anne adayı iseniz hemen bırakmalısınız. Kronik olarak alınan alkol doğumsal anomalilere neden olabileceğinden gebelik planlandığı dönemde alkol alımının kesilmesi gerekmektedir.

– Gebelikten önceki 3 aylık dönemde günde 400µg folik asit alınması nöral tüp bozukluklarının oluşmasını engellemektedir. Doğal besinlerle alınan folik asidin yanında, folik asit tabletleri ya da multivitaminlerle günlük 400mcg folik asit takviyesi önemlidir.

– Gebelik öncesi bilinen herhangi bir hastalığı olan anne adaylarının mevcut hastalıklarını takip eden hekimlere de gebelik planladıklarını söylemeleri ve tedavilerini buna göre düzenlemeleri önemlidir. Epilepsi (sara) hastalarının ilaçları ve dozları gebelik öncesinde ayarlanmalıdır.

– Diabet (Şeker hastalığı) gebelikte pekçok soruna neden olabilir. Düşükler, gebelik zehirlenmesi (gebeliğin ikinci yarısında tansiyon yüksekliği – preeklampsi) ve bebekle ilgili doğumsal anormallikler bu sorunlardan bazılarıdır. Şeker hastalığı tanısı almış bayanların gebe kalmadan önceki dönemde kan şekeri seviyelerinin normal seyretmesi ve HbA1c değerleri normal seviyelere indikten sonra gebe kalmaları bebekte doğumsal anomali riskini azaltacaktır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar