Baş dönmesinin nedenleri nelerdir, nasıl kurtulunur ?

Baş dönmesinin nedenleri nelerdir, nasıl kurtulunur ?
Yazar aGRaSif

Dengeyi sağlamada içi kulaklar,gözler derin duyu alıcıları ve merkezi sinir sistemi gibi bir çok doku ve organ görev alır. Denge sistemini en çok etkeleyen durumler ise, kan dolaşımını ,travma, iltihap, alerji ve kronik hastalıklardır.

Vertigo yani baş dönmesinin sıklıkla bir iç kulak probleminden kaynaklanabilir. İç kulakta sıvı basıncının artması, enfeksiyon sonucu iç kulak denge bölümündeki sinir hücrelerinin görev yapmaması, orta ve iç kulağı birbirinden ayıran zarların yırtılması,denge sisteminde oluşan iyi huylu tümörler, iç kulaktaki kalsiyum kristallerinin kontrolsüz hareketleri, araç tutması, yaşlılığa bağlı baş dönmesi gibi daha pek çok hastalık baş dönmesine sebep olabilir. Bu nedenle doğru teşhis için çeşitli işitme ,kulak basınç ve denge testleri yaptırılır.Bazı vakalarda kafa filmleri, bilgisayarlı temografi,menyetik rezonans filmler çekilebilir. Dopler ultsanografi ve çeşitli kan tahlilleri de yapılabilir.

Baş dönmesi yada dengesizlik problemi olan hastaya sorulması gerekeler …

Öncelikle detaylı olarak hastanın sersemlik hissinden ne kastetdiği, ne kadar zamandır olduğu, ne gibi bir problem yarattığı, ne kadar sürdüğü, bulantı veya kusmayla birlikte olup olmadığı, beraberinde işitme kaybı, çınlama varlığı sorgulanmalıdır.Genel sağlık durumu, kullanılan ilaçlar,kafa travmaları, son zamanlarda geçirilen iltihabi hastalıklar ile sinir sistami hakkında bilgi alınmalıdır.

Baş dönmesi olanları dikkat etmesi gerekenler; öncelikle stresten kaçınmalı, çay kahve az tüketmeli,sigara ve alkolden uzak durmalıdır.Gereken durumlarda tuz kısıtlanmalı,kan şekerinin düşmemesi için yemek öğünleri atlanmamalıdır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar