Bahçe çiçekleri hakkında ne kadar bilgilisiniz ?

Bahçe çiçekleri hakkında ne kadar bilgilisiniz ?
Yazar aGRaSif

Evlerin balkonlarını ve bahçelerini süsleyen rengarenk çiçekler hakkında bir kaç bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşmak isterim. Balkon ve bahçelerde en çok yetiştirilen ve sevilen çiçeklerin bakımı nasıl olmalıdır kısaca gözden geçirmek isteyenlere bir kaç öneri..

Açelya: çOk bakım istemeyen açelya direk güb ışığından hoşlanmaz, yarı gölge alanları sever,susuz kalmayı sevmez, sulama suyu kireçiz olmalıdır.Açelya için torflu toprak kullanın, nisan-mayıs aylarında çiçeklenir, ç,çekleme dönemi geçtikten sonra budanır.

Afrika menekşesi: Yıl boyu çiçekli kalan bitki yarı gölgeli ve hafif güneşli yerleri sever,özellikle öğlen güneşinden korumak gerekir,toprağı sürekli nemli tutulmalıdır,kışın çok fazla su istemez ama yazın bol bol sulamak gerekir.Sulama yaparken yapraklarına su değdirmeyin,üretmek istiyorsanız yaprakçeliklerinden haziran ve eylül aylarında üretme yapın.Toprağı eşit miktarda torf ve kum karışımı olmalı.

Cam güzeli: Baharın sonlarından eylül ayına kadar çiçeklerini açar, düzenli bakımla yıl boyu çiçekli kalmasını sağlayabilirsiniz.Çok sıcak iklimi sevmeyen bitki, susuz kalırsan sararır,sararan kısımları budayarak tekrar canlanmasını sağlayın,nitelikli bir bahçe toprağında yetiştirmek gerekir, dayanıklı bir bitkidir fakat dondan korumanız gerekir.

Küpe çiçeği: Yüze yakın türü bulunan ve bol bol çiçek açarak bahçe ve balkonları süsleyen küpe çiçeği yaz ayları boyunca renksiz kalmaz. Don tehlikesinin olmadığı aylarda yetiştirmeye özen gösterin, yaz boyuncada dikebilirsiniz, bol su ister, yaz aylarında yapraklarına su püskürtülmesinden hoşlanır. sağlıklı gelişim göstermesi içinaydınlık alanları seçin, en güzel gelişimi funda toprağında gösterir.

Kamelya: Narin bir bitki olduğu için iyi bakım ister,kireçli toprakta çok çabuk sararır, canlılığını kaybeder.Nisan-eylül aylarında haftada iki-üç kez ıslatılmalı, nisan-temmuz aylarında iki haftada bir funda toprağı için özel sıvı gübreyle besleyin. Her yıl ekim ayında ağaç kabuklarıyla dip kısımlarını örtmeyi ihmal etmeyin. Soğuk iklim bitkisidir, güney bölgelerde çabuk bozulur, rüzgarlı alanlarda sağlıklı gelişim göstermez.

Ortanca: Türüne göre mart ve ağustoz ayları arasında çiçekli kalır,nemli yada yarı nemli toprakta sağlıklı gelişim gösterir. Bol güneşli ve açıklık bir yerde değil, duvar diplerinde veya ağaç altlarında yetiştirmeye özen gösterin.Besi maddelerince zengin,humuslu ve asitli toprakları sever, en uygun budama zamanı ilkbahar aylarıdır. Kış aylarında budama yapılmaz bitki zarar görebilir.Yazın tam büyüme zamanında gübreleme yaparsanız çiçekleri daha gösterişli olur.Yazın bol bol sulanmalı. Ortanca toprağın asit oranına göre renklenir. Eğer toprağınıza kireç katarsanız beyaz yada pembe çiçekli, paslı demiz yada çivi koyarsanız mavi renkli, sulama suyuna sirke katarsanız koyu pembe yada kırmızı çiçekli ortancalar yetiştirirsiniz.:)

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar