Baharda bahçe bakımı ve yapılması gerekenler!..

Baharda bahçe bakımı ve yapılması gerekenler!..
Yazar aGRaSif

Bahar geldi  çattı, çiçekler en güzel renklerini bizlere sunuyor, ağaçlar en yeşil tonlarına bürünüyor, bizede onlara en iyi şekilde bakmak düşüyor. Bahar gelince bahçelerde yapılması gerekenler sırayla şöyle olmalıdır:

Kuru ve çürümüş yapraklar bir tırmık yardımıyla toplanır, eşit miktarda bahçe toprağı, perlit ve az miktarda kireç tozu karıştırıp saksı toprağını elde edebilirsiniz.

Çimlerinizin bozulan kısımlarına yama çim ekimi yaparak onarın,metrekareye 50gram hesabıyla alacağınız gübreyi homojen şekilde serpin.

Otomatik sulama başlıklarını kontrol edin gerekiyosa onarın.

Bambu yada rattan bahçe takımlarınızın bakımını ihmal etmeyin,özel boyalarla boyayın yada vernikleyin.

Çit bitkileriniz budama makası ile düzeltin.

Yaz çiçeklerinin tohumlarını ekin, üzerlerine 1cm kalınlıkta yumuşak bitki lifinden üretilmiş torf serpin.Yada tazlık tüplü fidelerden alıp bahçenizi şenlendirin. Soğanlı yaz çiçeklerinin soğanlarını ekmeden önce , toprak altı zararlarına karşı,sıvı veya toz ilaçlar kullanmayı unutmayın. Bahçe kaktüslerini kapalı alanlardan çıkarıp 15 nisandan sonra çıkarıp bahçeye dikin.

Fare gibi kemirgen zararlılarla, özel pelet yem alarak yada kapan kurarak, evcil hayvanları koruyacak şekilde mücadele edin.

Kış aylarından yorgun çıkan bitkilerde bozulma varsa azot bakımından zengin gübre takviyesinde bulunun.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz