Bacak sağlığı için yapılması gerekenler

Bacak sağlığı için yapılması gerekenler
Yazar aGRaSif

Gün sonuna doğru şişen,ağırlaşan ve geceleride ağrıdan ,sızıdan uyutmayan bacaklar hemen hemen tüm kadınların dedi,neyseki ızmanların önerileriyle bu sorunları hafifletmek mümkün….Gün boyu süren yorgunluğun acısını en fazla bacaklar çekiyor,akşama doğru ağırlık hissiyle gelen sinyaller çoğu kadında gece boyu ağrıya dönüşür.Dahada kötüsü bu şikayetlerin baş sorumlusu olan ödem ve dolaşım bozukluğu,gerekli önlemler alınmadığında bacakların sağlığını ve güzelliğini tehdit ediyor. Peki ne yapmalı bunlarla nasıl başa çıkmalı,verdiğimiz önerilerle bu şikayetlerinizden biraz da olsa üstesinden gelebilirsiniz.

ÖDEM: Ödem yani su tutma kadınlarda en fazla raslanan sorunların başında geliyor.Sıkı giysiler ,uzun süre oturmak,adet öncesi vücudun su tutması bu sorunu tetikleyen faktörler…Peki bu sorun nasıl neden ortaya çıkıyor?Ödem genellikle dolaşımdaki bozukluk ve kılcal damarların geçirgenliğindeki artış nedeniyle dokularda su tutması ortaya çıkıyor. Hormonal faktörler ve yeterli su almamakta ödeme yol açabiliyor,vücut yeterli su almadığında bunu bir tehdit gibi algılayıp var olan suyu tutmaya çalışıyor.

Neler Yapılmalı; Suyu atmak için, idrar söktürücü yiyecekler bu sorunun hafiflemesine yardımcı olur,yeşil sebzeler,meyveler özelliklede salatalık ve enginar iyi idrar söktürücüdür. Bitki çaylarıda vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur,ayrıca kahve tüketimini de sınırlamak gerekiyor.Tuzu azaltarak ta şişmeyi kontrol edebilirsiniz.Tuzun fazla alınması vücutta su tutulmasına neden olan başlıca etkendir.

AĞIRLIK HİSSİ:Bacaklarda ağırlık hissi kadınların yaklaşık % 57 sinin sorunu,en önemli nedeniyse kan dolaşımı bozukluğu,kan dolaşımının yavaş olması nedeniyle damarlarda basınç, ağırlık hissi oluyor ve bu durum çoğu zaman kramplarla beraber seyrediyor.

Neler Yapılmalı; Fırsat buldukça ayaklarınızı yüksek bir yere yaslayarak mümkün olduğunca yukarıda tutmaya çalışın,sabah akşam bacaklarınızı dayanabileceğiniz kadar soğuk suda tutun ve arada bir çimdikleyerek masaj yapın.Ayrıca kan dolaşımını hızlandıran bitkilerden faydalanabilirsiniz.Örneğin,25 ml susam yada badem yağına 4 damla lavanta,4 damla bergamut yağı karıştırıp bacaklarınıza masaj yapmanızda fayda vardır.

VARİS: Varis estetik açıdan olduğu kadar sağlık açısından da ciddi bir durum,varisler yüzeysel damarların tam çalışmadıklarının en belirgin ve en sık görülen göstergesi..Toplardamar sistemi normalde 7 bin litre oksijensiz kanı kalbe geri taşır.Her adımda baldır kaslarımız bacak damarlarını sıkıştırır,kanda kalbe doğru itilir,damar kapakcıkları kanın geri akmasını engeller.Varis oluşumunun başlıca nedeni bacaklardaki damarların iyi çalışmaması kapakcıkların bozularak kanın geri kaçmasına neden olması..Fazla basınca maruz kalan bacak damarları zamanla esnekliğini kaybedip gevşeyebilir ve sarkabilir,esnekliğini kaybetmiş damarlar da zamanla şişer ve cilt yüzeyinde belli olan mavimtrak düğümler halıne gelir.Aşırı kilo,hareketsizlik ,genetik etkenler,alkol ve sıcak ortamlarda uzun süre bulunmak varis oluşumunda akla gelen ilk sorumlulardır.Varis kendi kendine iyileşmez gitgide daha ciddi bir hal alır ve yara haline bile gelebilir.

Neler Yapılmalı; Varis çorapları gelişmiş olan varisleri ortadan kaldırmasada ilerlemesini durdurur,önemli nokta bu çorapların kullanımını yaz kış ihmal etmemek.İlaçla tedavide mümkün tabiki..enjeksiyonla ilaç uygulaması bilinçli bir şekilde yapıldığında çok iyi sonuçlara verebiliyor.

ELASTİKİYET KAYBI: Cildin elastikiyetini kaybetmesi kas dokusunun gevşemesi vücudumuzda geniş sarkma alanları oluşturuyor.Bu problem en çok ta üst bacaklarda görülüyor,üstelik ne kadar zayıf olursanız olun bu problemi yaşayabilirsiniz.Ani kilo değişimi ve hareketsizlik bunun başlıca sebebi.

Neler Yapılmalı;Mümkün olan her fırsatta yüzmek sıkı bacak kaslarına sahip olmanın en güzel yolu,düzenli yüzerek bacaklarınızın görünümünde önemli bir ilerleme kaydedebilirsiniz.Eğer yüzmek mümkün değilse yürüyüş yaparak hatta dans ederek bacak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

ÖRÜMCEK DAMARLAR: Özellikle bacak üstlerinde ,diz arkalarında ve ayak bileklerinde kırmızı-mavi renkte incecik damarların oluştuğu kümeler meydana gelebilir.Estetik olarak pek hoş görünmemesi dışında ciddi bir durum değildir.Hormon seviyesindeki değişiklikler,hızlı kilo alıp verme,aşırı güneşlenmek ve alkol kullanımı bu damarların oluşmasında başlıca etken sayılabilir.

Neler Yapılmalı; Kılcal damarların ortadan kaldırılması için lazer uygulaması yapılabilir,ancak etkisi sınırlı ve bu uygulama kısıtlı bir hasta grubu için uygun olabiliyor.Bazen işlem sonrasında beyaz noktacıklar şeklinde izler kalabiliyor.İlaç tedavisiylede ıyı sonuçlar alınabilir.İnsülin enjektörleriyle kurutucu ilaç uygulamasıda yapılabıliyor.Bu uygulama iyi seçilmiş hastalara uzman ellerde yapıldığında çok iyi sonuçlar verebiliyor.

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum - "Bacak sağlığı için yapılması gerekenler"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
biRsu
Ziyaretçi
biRsu

bacaklarınıza ıyı bakın butun yuku onlar tasıyo cunku gunahh 🙂

biRsu
Ziyaretçi
biRsu

ayrıca sızlere cok faydalı bılgıler sundugum ıcın kendımı tebrık edıyorum 🙂

flower
Ziyaretçi
flower

evet vücudun tüm yükünü çeken bacaklarımız sağlına özen göstermeliyiz, değerini yaşaduğımız sorunlardan önce anlayıp önlemleri almalıyız

wpDiscuz