Ayak mantarı oluşumu ve tedavisi

Ayak mantarı oluşumu ve tedavisi
Yazar aGRaSif

Ayak mantarı nasıl oluşur? Neler Yapılmalı?

Ayak mantarlarının yaz aylarında artış göstermesinin sebebi çoğu kişinin ayaklarında kış ayında uyuyan mantarların yazın ayak terlemesinin artması ile nemli ortamda çoğalarak kendini göstermesidir.Mantarın belirtileri ise ayaklarda kaşıntılı kızarıklıklar soyulmalar, sulu kabarcıklar,ayak parmak aralarında çatlaklardır.Ayak mantarı genellikle genç ve erişkin erkeklerde görülen ve çok sık raslanan bir deri hastalığıdır,tedavisi basittir ama çok imatçı ve dirençli bir hastalık olduğu için kolay kolay geçmez ve kendiğinden kaybolmaz.

Mantar sıcak nemli ve havasız ortamda çoğunlukla ayak parmaklarının aralarına yerleşip çoğalır.Bir çok insanın çıplak ayakla dolaştığı nemli ıslak yerlerde her zaman ayak mantarı kapma olasılığı vardır.Örneğin:yüzme havuzları,sauna,haman veya spor salonlarında özellikle terlik giymeye dikkat edılmelidir.Ayak parmakları arasında kaşıntıve yanma mantarın ilk belirtisidir,bir süre sonra aynı bölgede deride pul pul görüntü ve acı veren çatlaklar oluşur.Deride kalınlaşma dei üzeinde minik su kabarcıkları da mantarın belirtisidir.

Tedavi edilmediğinde ayak tırnaklarınada bulaşarak tırnakta renk ve şekil değişikliği yapabilir.Böyle bir durumda hemen dermatoloji uzmanına gidip tedaviye başlamak gerekir,uygun ilacı aldıktan sonra iki yada üç hafta süresince hasta bölgeye temiz ve kuru bir cilde uygulanmalıdır,süreklilik çok önemlidir,çünkü ayak mantarı kolay tedavi edilsede aslında inatçı bir hastalıktır,tekrarlayabilir.

Ayak mantarından korunmak için öneriler:
• Duş veya banyodan sonra ayak parmaklarınızın arasını iyice kurulayın,yüzme havuzları ve benzeri yerlerde terlik giymeye özen gösterin.

• Her gün çorap değiştirin aynı çorabı bir kaç gün üst üste giymeyin.
Ayak parmaklarınızın arasını arasıra kontrol edin ciltte bir değişme olup olmadığına bakın.

• Ailenizin bir ferdinde ayak mantarı varsa bu sizin içinde tehlike demektir. Evde terlik yada çorapla gezin.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Ayak mantarı oluşumu ve tedavisi"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

ayak mantarı bir çok kişi için kabus haline gelen bir hastalık. özelikle yaz aylarında artan bu hastalığa yakalanmamk için ayak bakımına özen göstermeli, mümkün oldukça nemli bırakmamalı ayakları ve ortak kullanım alanların da özellikle de havuz gibi ortamlarda hijyene dikkat etmeliyiz

wpDiscuz