Aşı nedir? Aşıların görevleri

Aşı nedir? Aşıların görevleri
Yazar aGRaSif

Çevremizde sağlığımızı tehdit eden hastalıklara yol açan pek çok mikroorganizma, ancak mikroskopla görülebilen canlılar bulunmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları geçirildiği takdirde, ölüm, zeka geriliği, sakatlık gibi telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açmaktadır.

Vücudumuz bu mikropları önceden tanıdığı takdide,bunları etkisiz hale getiren ve antikor adı verilen savunma maddelerini üretir. Mikropla ilk karşılaşmada bağışıklık sistemimizin mikrobu tanımaması ve yeterli antikor üretmemesi nedeni ile hastalık geçirilir. Hastalık bir kere geçirildikten sonra, o hastalığa karşı ömür boyu direnç gelişir. Ancak bazı hastalıkların sonuçlarının ciddi ve geriye dönüşümsüz olması nedeniyle bu hastalıklardan korunmak için aşılar üretilmiştir. Aşılama insanda hastalığa yol açan mikropların hastalık yapma güçlerinin yok edilerek veya azaltılarak vücuda verilmesidir.

Bağışıklık sistemi aşıyı tanır ve o mikroba karşı antikor üretir, Aşının koruyucu etkisinin oluşumu, belirli yaşlarda ve uygun aralıklarda yapılmasına bağlıdır. Aşılar ağız yoluyla yada iğne ile enjeksiyon şeklinde uygulanır.Koruyuculuk süresi boyunca aşı ile hastalığın oluşuöu önlenmiş olur. Bu sürenin uzaması için tekrar dozları, rapel dozları yapılmalıdır. Aşıların bazı yan etkilerinin bulunmasına karşın, son yıllarda teknolojide gerçekleşen ilerlemelerle bu yan etkiler çok azaltılmıştır.

Ayrıca aşıların yararları risklerinden her zaman daha fazla olmuştur.Bu yan etkiler ateşlenme,aşı yerinde ağrı ve kızarıklık şeklinde olup çoğu kez tedavi gerektirmezler.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Aşı nedir? Aşıların görevleri"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
SimSiyah
Ziyaretçi
SimSiyah

Çocukluğumuzun kabusu aşı 🙂 Emeğinize sağlık

flower
Ziyaretçi
flower

aşı hakkında bilgilendirici bir yazı tşk

wpDiscuz