Ani bebek ölümü sendromu

Ani bebek ölümü sendromu
Yazar aGRaSif

Ani bebek ölümü sendromunun nedenleri bilinmiyor ancak bilimsel araştırmalar bebeğin yatış pozisyonu,yatağının özellikleri yada odasının sıcaklığı gibi konulara yönelik önlemlerin bu riski azalttığını gösteriyor.

Bir yaşın altındaki bebeklerde görülen klinik ve laboratuvar bulgularının incelenmesi ve otopsi yapılmasına rağmen nedeni bulunamayan bebek ölümlerine “ani bebek ölümü sendromu” adı veriliyor,bu sendrom en çok 2-4. aylarda görülmektedir.Bu bebeklerin beyin sapında bulunan solunum ve dolaşım kontrol eden merkezlerdeki gelişiminin geri olduğu düşünülüyor.pekı bu ani ölümlerin olmaması için nasıl önlemler alınmalıdır.

Bebeği yüz üstü yerine sırt üstü yatırılmasıyla bu sendromun %40 azaldığı gözlemlenmiştir,bu da ani bebek ölümü riskinin sırtüstü yatırılan bebeklerde dokuz kat daha az yaşandığı anlamına gelıyor.Bebeğinizin yatağını hazırlarken mutlaka sert bir zemin olmasına dikkat edin, yastık kullanmaktan kaçının eğer yastığa ihtiyaç duyuyorsanız bunu yatağın altına koyup baş kısmının yükselmesini sağlayabilirsiniz.Sigara içmeyin çünkü araştırmalar hamilelik ve doğum sırasında sigara içen kadınların bebeklerinde ani bebek ölümü sendromunun daha çok olduğu bilinmektedir.

Bebeğinizin oda ısısını yükseltmeyin,oda ısısının 20-24 derece olması gerekmektedir.Fazla ısının bebeğe zarar vereceğini unutmayın,bebeğin yatağını kalorıfer peteğinin yanına yada doğrudan güneş alan yere koymayın.Ani bebek ölümü sendromunun kışın daha sık yaşandığını unutmayın.
yazan:biRsu

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Ani bebek ölümü sendromu"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

su bilgilendirici bir yazı olmuş bebek ölümleri hakkında, bebek bakımında dikkat edilmesi gereken detayları öğrendim:)

kardelen
Ziyaretçi
kardelen

bebeklerin ilk aylarda sırt üstü yerine yan yatırılması gerekir çünkü ilk aylarda sindirim sistemi tam gelişmeyen bebek genellikle aldığı gıdanın bir kısmını çıkarır eğer sırtüstü yatarsa boğulma riski artar bu yüzden bebekler yan yatırılmalıdır;)

wpDiscuz