Anemi nedir? Demir eksikliği anemisi

Anemi nedir? Demir eksikliği anemisi
Yazar aGRaSif

Gelişmiş ülkelerde 0-5 yaş arası çocuklarda kansızlığa raslama sıklığı % 4-20 iken az gelişmiş ülkelerde aynı yaş gurubunda bu oran % 80 lere kadar çıkmaktadır. Ülkemizde bu oran % 50 gibi oldukça yüksek bir değerdedir. En sık raslanan anemi türleri demir eksikliğine bağlı anemi, folik asit eksikliğine bağlı anemi,vitamin B-12 eksikliği anemisidir. Kanda bulunan kırmızı kan hücreleri dokulara ve hücrelere oksijen taşırlar,bunu içlerinde bulunan hemoglobin maddesi sayesinde yaparlar.Kırmızı kan hücrelerinin ömrü 4 ay kadardır.

Böbreklerimizden salgılanan eritrepoetin adlı hormon kemik iliğine etki ederek kırmızı kan hücrelerinin yapımını başlatır.Kansızlık(anemi) kan hemoglobin düzeyinde veya kırmızı kan hücreleri sayesinde yaş ve cinsiyete göre dünya sağlık örgütü tarafından kabul edilen kriterlerin altında kalmasıdır.Bu kriterler erkeklerde 13g/dL, kadınlarda 12g/dL nin altı kabul edilir.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ: Tanım olarak düşük miktarda demire bağlı olarak kanın kırmızı hücrelerindeki azalmadır,kansızlığın en sık görülen şeklidir.Demir kanda oksijen taşıyan pigment olan hemoglobinin önemli bir parçasıdır. Demir eksikliği özellikle 6. ve 24. aylarda bebeklerde ve ilkokul çağındaki çocuklar başta olmak üzere tüm yaş gruplarında ,kansızlığın en yaygın nedeni olarak kabul edılmektedir.Demir eksikliğinin nedenleri:Az miktarda alınma,vücut tarafından az miktarda emilimi,kronik kanamalarda örneğin;burun kanamalrı,hemoroıd,mide yada bağırsak ülseri gibi.. Çocuklarda kurşun zehirlenmesi sonucunda demir eksiklği anemisi görülür.Vücutta ve kemik iliğindeki demir depolarının harcanması sonucu kansızlık yavaş yavaş gelişir,genellikle kadınlarda demir depoları daha azdır.

Demire bağlı aneminin belirtileri nelerdir? Yiyecek dışındaki şeylere istek örneğin;toprak,buz,kireç taşı,nişasta gibi..Ağız kenarında ve tırnaklarda çatlaklar,tırnaklarda biçimsizlik,tahriş olmuş dil..

Hangi besinler demir açısından zengindir? Kırmızı et,karaciğer,balık,kuru üzüm ve yumurta sarısı demir açısından zengin gıdalardır.Un ,ekmek ve tahıllar demir ile zenginleştirilmiş olabilir.ayrıca vücuttakı demır eksikliğini ilaç kullanarak giderecekseniz süt ve sütlü mamuller demir emilimini engelleyeceği için ilaçla beraber alınmamalıdır.C vitamini demir emilimini artırırken hemoglobin üretiminde de önemli yer tutar.

FOLİK ASİT EKSİKLİĞİNE BAĞLI ANEMİ: Vücudun yeterli kırmızı hücreleri yaratmak için folik asite ihtiyacı vardır.Folik asit olmadığı durumlarda kan hücresi üretimi azalmaya başlar,bu durum sonunda anemi görülür.Folik asitin emilimini ve metobolizmasını etkileyen en önemli madde alkoldür,bu nedenle en çok alkol kullanan kişilerde görülür,ayrıca keçi sütü ile beslenmekte folik asiti düşürür,diğer nedenlerse bağırsak hastalıkları,ağızdan alınan doğum kontrol hapları,kanser ve epilepsi ilaçları.. Belirtileri ise ishal,depresyon,şişmiş ve kırmızı bir dil..

VİTAMİN B-12 EKSİKLİĞİ ANEMİSİ: B-12 vitaminin emilimi mide de gerçekleşir,bu emilimin gerçekleşmesi için mide B-12 asıl faktörü denilen bir maddeyi salgılaması gerekir.Bu faktörün eksikliği bu vitaminin eksikliğine neden olur.B-12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin kemik ilğinde üretilmesi için gereklidir,yetersiz miktar anemiye neden olur,bu tarz anemi daha çok hayvan ürünleri yemeyen vejeteryanlarda ve mide rahatsızlıklarında görülür.Belirtileri ise eller ve ayaklarda ürperme,bacaklarda ayaklarda ve ellerde duyu kaybı,sarı ve mavi renklerle ilgili renk körlüğü,şişmiş ağrıyan ve yanan bir dil,kilo kaybı,kararmış cilt,ishal ve depresyon…

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Anemi nedir? Demir eksikliği anemisi"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
flower
Ziyaretçi
flower

demir eksiklği ülkemizde çok rastlanan bi hastalık tedavisini ihmal etmemeli, ciddi sonuçlara yol açabilir

wpDiscuz