Ahde Vefa ne demektir ?

Ahde Vefa ne demektir ?
Yazar aGRaSif

Ahde vefa, sözünde durmak, yaptığı anlaşmaya sadık kalmaktır. Kuranı Kerimde müminlerin sıfatları arasında Ahde Vefa zikredilmiş, (Müminun 23/8; Mearic 70/30) inkarcılar arasında bile ” el EMİN” sıfatıyla anılan Hz. Peygamber (s.a.s)in vefa ve sadakatle dolu hayatıda bu konuda bize örnek gösterilmiştir.

Ahde vefa dendiği zaman öncelikle Yüce Allah’ a verdiğimiz söz akla gelmelidir.Yüce Rabbimizin ahdine vefa göstermedikçe insanlara olan ahdimize vefadan bahsedemeyiz.Çünkü insanlara karşı vefalı olmamızı bize mereden Yüce Allah’tır. (Maide 5/1) Buna bağlı olarak toplumumuza ve çevremize karşı olan sorumluluklarımız Allah’a imanımız ve ona karşı sorumluluklarımızdan bağımsız değildir. Bu nedenle Ahde Vefa imanın bir gereğidir.

Herhangi bir konuda verilen sözün yerine getirilmesi güzel bir huydur. Sözünde durmak insanın şerefini artıran iyi huyların başında gelir. Verdiği sözünde durmamak da çok çirkin bir hareket olup, Müslümanlara yakışmayan en kötü bir davranıştır. Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde; “Gadr eden (ahdini bozan) kimse, kıyamet Günü kötü şekilde cezasını görecektir.” ve “Münafıklık alameti üçtür; yalan söylemek, vadini yerine getirmemek, emanete hıyanet etmek.” buyurarak ahde vefanın önemini bildirmiştir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz