Aft Nedir? Tedavisi ve Koruyucu Tedbirleri Nelerdir?

Aft Nedir? Tedavisi ve Koruyucu Tedbirleri Nelerdir?
Yazar aGRaSif

Ağız içersinde dudak ve yanak mukazasında, dil üzerinde ve diş etinde görülen, solgun sarı kırmızı renkte olan, sürekli ağrı halinde olan küçük yüzeysel lezyona tı dilinde aft denmektedir.

Aft bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Günümüzde bir çok hastalığın başlangıç sebebi olan stres Aftın oluşumunuda tetikler. Sirke,domates, turunçgiller, turşu asitli içecekler cips ve tuzlu yiyecekler ağız mukozasını tahriş ettiği için aftın oluşumunu hızlandırır, ayrıca yanak, dil ve dudak ısırmak gibi etkenlerde aftın oluşumunu tetikler. B12vitamini eksikliğinde, yanlış diş fırçalama ve diş fırçasının kalitesiziği, sigara kullanımı, ve demir eksikliği gibi hallerde aftın görülme sıklığı daha fazladır. Tedavisi için acıyı azaltmak ve ilerlemesini engellemek için eczaneden aft bantlarından faydalanılır.

Koruyucu tedbir için öncelikle ağız hijyenine önem vermek gerekir. Günde en az 2 defa dişleri fırçalamak, ağız bakımını desteklemek için ağız gargarası ve diş ipliği kullanarak bakımı sürekli kılmak gerekir. Birde beslenmeye dikkat ederek aftın olumunu engelleyebilirsiniz. Ağız mukozasını tahriş etmeyen yiyeceklerden uzak durulmalı, vüvut için gerekli olan vitamin ve demir takviyeleri kullanmak için bir uzmanın desteğine başvulurmalıdır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz